Informacje o oponach samochodowych

Jednym z podstawowych elementów każdego samochodu są opony. Zapewniają one odpowiednią przyczepność i stabilność pojazdu, a więc wpływają na bezpieczeństwo jego użytkowników. Dlatego zachęcamy do zapoznania się z podstawowymi informacjami na temat opon samochodowych.

Rodzaje Opon


  Opony Zimowe - Wykonane są z mieszanki gumowej, która zapewnia bezpieczeństwo i lepsze osiągi samochodu nawet na śniegu i lodzie. Sprawdzają się one w warunkach zimowych. Zaletą opon zimowych jest to, że znakomicie odprowadzają one wodę w niskich temperaturach, a przy tym zachowują przyczepność na nawierzchniach śliskich i mocno zaśnieżonych.

  Opony Letnie - Wykonane są z twardej mieszanki gumy, która powoduje, że mają większą styczność z nawierzchnią co wpływa na skrócenie drogi hamowania.
  Nie powinny być one wykorzystywane w niskich temperaturach, na śniegu i lodzie, ponieważ w takich warunkach stają się twarde i tracą bardzo wiele ze swej elastyczności. W konsekwencji, opony zaczynają się ślizgać po nawierzchni, a droga hamowania się wydłuża. Najlepiej więc zmieniać zawsze ogumienie letnie na zimowe, jeśli temperatura przez dłuższy czas utrzymuje się poniżej 7 stopni Celsjusza.

  Opony Całoroczne- (zwane też wielosezonowymi lub uniwersalnymi)
  Opona całoroczna ma zapewnić optymalne osiągi latem i zimą. Ma być zatem odpowiednio twarda w okresie letnim, a wystarczająco miękka zimą. Wszystkie opony całoroczne muszą posiadać homologację błotno-śnieżną, która oznaczona jest jako symbol M+S na boku opony.


  Oznaczenia na oponach

  W przypadku wyboru i zakupu opon, należy również zwrócić uwagę na umieszczone na gumach oznaczenia. Tylko w ten sposób dowiemy się m.in., czy opona ma odpowiedni rozmiar, z jaką prędkością można na niej jeździć, czy ma nadaną homologację oraz kiedy ją wyprodukowano .
  Obok podajemy informacje związane z odczytywaniem oznaczeń na oponach.

  [Rozmiar: 170447 bajtów]

195/65 R 15 95 T 1509

195 – szerokość opony w mm
65 – stosunek wysokości do szerokości opony
R – oznaczenie opony radialnej
15 – średnica opony w calach
95 – współczynnik nośności w kg
T – współczynnik prędkości
1509 – data produkcji (15 tydzień 2009 roku)


  Przykładowe indeks nośności:
  50 – 190 kg
  65 – 290 kg
  75 – 385 kg
  85 – 515 kg
  95 – 690 kg
  105 – 925 kg


  Niektóre oznaczenia dopuszczalnych prędkości:
  N – 140 km/h
  P – 150 km/h
  Q – 160 km/h
  R – 170 km/h
  S – 180 km/h
  T – 190 km/h
  H – 210 km/h
  V – 240 km/h
  W – 270 km/h
  Y – 300 km/h